Kemer
+28°C
Otel
+90 242 814 50 30
Bilgi ve Rezervasyon
+90 242 814 50 51

KEMER HAKKINDA

Kemer'in çekiciliği deniz, orman ve dağlarla birleşmiş doğal güzelliği büyüleyicidir...

Tatiliniz boyunca denizin mavisinin ve doğanın yeşilinin tadına varacağınız çok sayıda etkinlik fırsatı yer almaktadır.


KEMER'İN DÜNYACA ÜNLÜ DENİZİNİ, TEMİZLİĞİNİ, DOĞASINI MUTLAKA GÖRMELİSİNİZ.

Batı Toros Dağları'nın eteklerinde, Antalya  iline 43 km. mesafede ve 52 km. kıyı şeridi boyunca uzanan ilçemiz, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Bugün Kemer'in bulunduğu yerde, 1910'lu yıllarda Eski Köy adı ile bilinen ve dağlardan gelen seller sonucu göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri vardı. Eski Köy halkı, kendilerini bu sellerden korumak için, dağların eteklerinde 23 km. uzunluğunda, taş duvar örmüşler ve sonraları, bu duvar nedeniyle köylerine Kemer demişlerdir.

Kemer' in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması, oldukça cazip gelmektedir. Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova' ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Kemer merkezinde bulunan Ambassador Otelleri Plajında rahatlıkla denize girilmektedir.

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Antalya ili ve çevresi de bitki türü çeşitliliği bakımından zengin bir potansiyele sahiptir. Endemik bitki türü sayı açısından, ülkemiz genelinde ilk sırada gelmektedir.

Beldibi

Antalya iline 25 km. uzaklıkta bulunan Beldibi bölgesinde de, bu bitki zenginliğinden payını alan yerlerden biridir. Antalya-Kemer karayolu üzerinde bulunan bu küçük belde de, Akdeniz Bölgesi'nin tipik bitki örtüsü olan maki formasyonları, sahil kesiminde kıyı-kumul bitkileri, Tahtalı Dağı eteklerinde, Kızılçam orman kuşağı ve yerleşim yerlerinin yakınında, kültür bitkileri yer almaktadır. Bununla birlikte bu bölgelerde, dünyanın başka hiçbir yerinde yayılış göstermeyen, sadece ülkemize özgü olan, endemik bitkiler de bulunmaktadır.

Göynük

Göynük de ise; kanyon yolu, Göynük ve Beldibi'ni birbirinden ayıran Göynük Deresi'ni takiben, dağlara doğru uzanıp, oradan Likya yolunu takip eden üç oluk yaylasına açılır. Gizemli ve otantik bir yoldan yaklaşık 3-4 km gidilirken, sağınızda yemyeşil ormanla kaplı dağ, solunuzda şırıl şırıl akan göynük deresi ve derenin yanında uzanan Göynük beldesi büyüler sizi. Kelimelerin kifayetsiz kalacağı güzellikteki kanyonun dışında dağ patikasından tırmanarak eski Likya yolu kullanılarak yaylaya da ulaşılabilir. Bu yol üzerinde çeşitli duvarlar, taşlar ve taş lahitler mevcuttur. Kanyonda beslenip coşan kar suları, orman ağaçları, sarı katırtırnakları ve pembenin her tonunun açtığı zakkumlarla öpüşerek, onları da serinleterek kıvrıla kıvrıla denize dökülür.

Çamyuva

Çamyuva beldesine giderken yolun sağ tarafında, volkanik iki kayanın çarpıcı bir biçimde, sanki göktaşı düşmüş gibi, bir tabiat harikası oluşturmuştur. İkiz Kayalar (Karataş) aynı zamanda, profesyoneller için zorlu bir kaya tırmanma noktasıdır.

Tekirova


Tekirova beldesi muhteşem görüntüleriyle  500-600 senelik çam ormanlarının içinde serpiştirilmiş gibi durmaktadır. Bu özel konumu ile Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında bulunan Tekirova, kışın 5oC daha sıcak, yazın 5oC daha serin tek beldedir. Tekirova'da bulunan ve eşsiz bir güzelliğe sahip Üç Adalar ve koyları, önemli dalış merkezlerindendir. Üç Adaların denizinin temiz, berrak olması, bölgeyi özellikle Akdeniz fokları ve daha birçok deniz canlısı için, üreme ve yaşama yeri haline getirmiştir. Üç Adalar, bu özellikleri nedeniyle, Tekirova Belediye Meclisi kararıyla, denizaltı milli park alanı olarak ilan edilmiştir.

Tekirova'da bulunan Eko Park zengin bitki ve hayvan dokusu çeşitliliği ile görülmeye değerdir. Eko Park bitki ve havyan dokusunu yan yana barındıran dünyanın ilk ve tek ekolojik parkıdır.Tekirova bölgesinde yer alan Tahtalı Dağı Teleferik merkezi ile insanlar denizden çıkıp, Tahtalı Dağı'nın doruklarında serinlemenin veya Phaselis Antik Kenti'nde yüzmenin keyfini çıkaracaklardır.

Tekirova beldesi yakınlarında yer alan bir diğer mağara ise Molla deliği olup, Kemer' in batısında yükselen Tahtalı Dağı'nın doğu yamacında yer alır. Bu mağara Kemer - Kumluca karayolu üzerinde bulunan Aşağı Kuzdere veya Tekirova köylerinden ancak yaya olarak ulaşmak mümkündür. Her iki köyden de 3 - 4 saat yürümek gerekir.

Çıralı


Antalya, Kemer-Kumluca arasında bulunan  Çıralı, mitolojik tanrıların dağıdır. Olympos tanrıların tanrısı Zeus un yaşadığı, tanrıların toplanıp olanı biteni konuştuğu, kararlar aldığı bu yüce dağ Olympos'un tepesindedir. Dağda hiç sönmeyen alevler vardır. Çıralı, 3,2 km uzunluğunda, genişliği 50-100 metre arasında değişen bir kumsala sahiptir. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir. Her iki ucunda kayalıklarla insarlanmıştır. Genelolarak ince taneli yüksek kaliteli kum yapısına sahiptir. Kuzeyinde sadece kış aylarında akan bir dere yatağı vardır. Güney ucunda ise antik Olympos kentinin içinden geçerek gelen dere denize ulaşır. Böylece Çıralı kumsalı, güneyi Olympos deresi ile Olympos ve Çıralı olarak ikiye ayrılabilir. Çıralı, bozulmamış doğal yapısı ile her yıl sahiline yuva yapan Caretta Caretta'ların yanı sıra, çok sayıda hayvan ve bitki türünü barındıran bir bölgedir. Doğal güzelliğinin yanı sıra, yakınında bulunan antik Olympos kenti, mitolojide adı geçen Yanartaş, portakal bahçeleri ve seralarla eşsiz güzelliktedir.

Kavaklı Cad. No:14 Kemer - Antalya/TÜRKİYE -  Posta Kodu :07980
Telefon: +90 242 814 50 30 Pbx    Faks: +90 242 814 50 35    Rezervasyon ve Bilgi İçin: +90 242 814 50 30
info@ambassadorhotels.com

Tüm hakları Ambassador Otellerine aittir © 2016